piątek, 22 lutego 2019 Dziś imieniny obchodzą: Marta, Malgorzata

Orszak Trzech Króli 2018

6 stycznia 2018 r. w słoneczny, ciepły (jak na tę porę roku dzień) już po raz trzeci ulicami Łabuń przeszedł Orszak Trzech Króli. Tegoroczne hasło orszaków organizowanych w całej Polsce to „Bóg jest dla wszystkich.”


 
 
 
 
Trzej Królowie: KRÓL AZJATYCKI, KRÓL AFRYKAŃSKI I KRÓL EUROPEJSKI w towarzystwie swoich ORSZAKÓW – mieszkańców poszczególnych sołectw naszej gminy przybyli do świątyni z trzech stron świata, aby uczestniczyć w ofierze mszy świętej. Po nabożeństwie wyruszył orszak prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską, jak dawniej wskazującą drogę Trzem Królom do stajenki. W barwnym Orszaku szli Józef i Maryja poszukujący schronienia, pastuszkowie-którym drogę wskazał Anioł Gabriel, zwierzęta; renifer i osiołek, dorośli parafianie, młodzież i dzieci. Orszak był kolorowy, radosny i rozśpiewany. Nie łatwa to była droga. Utrudniały ją liczne pokusy. Roztańczeni i rozśpiewani goście w gospodzie próbowali zawrócić wędrowców z drogi do Betlejem – oferując dobre jadło, trunki i wesołą zabawę. Kuszony przez diabła właściciel gospody odmówił Józefowi przyjęcia na nocleg brzemiennej Maryi.
 
Król Herod zadufany w swojej władzy i mocy, nieoczekiwanie dowiedział się o narodzinach Dzieciątka Jezus. Ta wieść wzbudziła w nim ogromny strach. W obawie przed zagrożeniem swojej władzy, wydał rozkaz wymordowania niemowląt i małych dzieci.
 
W drodze do stajenki wędrowcom pomagały i dodawały otuchy Aniołowie: „Bóg jest dla wszystkich”, „Idźcie do Boga”, „Bóg ciągle czeka! – Czeka na człowieka”.
 
Sceną finałową była Stajenka Betlejemska, w której znaleziono Bożą Dziecinę z Maryją i Józefem, a przy stajence zwierzęta. Trzej Królowie złożyli hojne dary, a przybyły Orszak nisko pokłonił się Jezusowi.
 
Uczestnicy Orszaku zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania i degustacji upieczonych przy ognisku kiełbasek.
 
Orszak Trzech Króli ma szczególną i piękną wymowę, jest przedsięwzięciem łączącym i integrującym wszystkich mieszkańców naszej gminy. Biorą w nim udział dorośli, młodzież i dzieci. Ludzie różnych zawodów i organizacji. Jest okazją do odkrycia i pokazania talentów aktorskich, muzycznych, umiejętności reżyserskich, scenograficznych i organizacyjnych mieszkańców. Organizacja Orszaku Trzech Króli to kolejny dowód integracji całej społeczności parafii i Gminy Łabunie oraz motywacja do podejmowania kolejnych działań przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Łabunie.
 

Wiceprezes
Stowarzyszenia na Rzecz
Rozwoju Gminy Łabunie

 

Halina Piskorz