Gmina Labunie  
Gmina Labunie
Gmina Labunie
..:: Witamy na stronie Gminy Łabunie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią serwisu ::..
Gmina Labunie
Gmina Labunie Gmina Labunie Gmina Labunie
Gmina Labunie

Ważne Linki

Szukaj w GoogleBramka SMS

Gmina Labunie
Parafia Drukuj

Pierwszy kościół drewniany został wybudowany w 1435 roku przez Adama Łabuńskiego. W XVI wieku Oleśniccy wystawili tutaj kościół murowany odnowiony na początku XVII wieku oraz dzwonnicy murowanej z 1789 roku, murowanego budynku galerii tzw. cel z 1901 roku, murowanego ogrodzenia z kapliczkami i 22 kamiennymi rzeźbami świętych. W 1605 roku kościół został konsekrowany przez biskupa chełmskiego Jerzego Zamoyskiego i otrzymał wezwania Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika. Kościół ten po wielu przebudowach istnieje do dziś.

Jest to świątynia murowana z cegły i kamienia jednonawowa w stylu renesansu lubelskiego. We wnętrzu kościoła znajduję się drewniany ołtarz główny z końca XIX wieku z obrazami Matki Boskiej Szkaplerznej oraz św. Antoniego, który przeniesiono z klasztoru w Radecznicy w 1866 roku. Kościół posiada dziesięciogłosowe organy zakupione w 1896 roku.. Obecnie proboszczem parafii jest ks.Tadeusz Czuk. Wikariuszami są ks. Krzysztof Bylina oraz ks. Krzysztof Paluch


Cmentarz

Cmentarz rzymskokatolicki obecny cmentarz grzebalny został wytyczony w połowie XIX wieku. Założono go na planie wydłużonego czworokąta o powierzchni 2,12 ha. Dwie alejki biegnące od bramy w kierunku północnym dzielą cmentarz na trzy kwatery. W kwaterze środkowej, będącej innymi mogiłami żołnierzy poległych w 1939 roku.

Gmina Labunie

Org. pozarządowe

Dokumenty
KGW
OSP
Stowarzyszenia

Polecamy Strony

 


Gmina Labunie