środa, 24 kwietnia 2019 Dziś imieniny obchodzą: Aleksy, Horacy

Dożynki gminno-parafialne 2018

Zaczęło się od hejnału. Potem był barwny korowód. Po części oficjalnej ruszyły zabawy, konkursy i koncerty. Był też ogromny tort, którym obdarowani zostali prawie wszyscy. Tak bawiła się gmina Łabunie na tegorocznych Dożynkach.


 
 
 
W niedzielę (19 sierpnia) w Łabuniach odbyły się dożynki gminno-parafialne. Tradycyjnie na początku był przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi oraz strażackich pocztów sztandarowych.  Korowód otworzyli starostowie: Katarzyna Skraban i Kazimierz Ćwik. Oboje dostąpili zaszczytu bycia starostami dzięki swojej pracy i uzyskanym wynikom w pracy w rolnictwie. Pani Katarzyna Skraban prowadzi gospodarstwo wspólnie z mężem od 2005 roku. Zajmują się produkcją roślinną. Na 40 hektarach uprawiają pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, jęczmień i ziemniaki. Sukcesywnie modernizują również swoje gospodarstwo poprzez zakup maszyn i urządzeń rolniczych pretendując do miana nowoczesnych rolników. Pan Kazimierz Ćwik – od dzieciństwa związany z pracą na roli, od 10 lat wraz z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne dziś o powierzchni 56 ha. Wśród upraw polowych dominują rzepak, pszenica, pszenżyto i owies. Ponadto starosta tegorocznych dożynek jest hodowcą bydła opasowego.
 
Po przemarszu korowodu głos w imieniu gospodarza dożynek, Wójta Gminy Łabunie – Antoniego Wojciecha Turczyna zabrała Zastępca Wójta – Bogumiła Maziarczuk oraz Przewodniczący Rady Gminy Łabunie – Adam Kniaź. Przedstawiciele samorządu powitali zaproszonych gości oraz podziękowali rolnikom za efekty ciężkiej pracy. Po przemówieniu odbyła się msza, którą odprawił współorganizator dożynek i proboszcz łabuńskiej parafii – ks. Piotr Rawlik. Po uroczystości kościelnej głos zabrał Wicestarosta Zamojski – Kazimierz Mielnicki, który skierował do rolników specjalne podziękowania. Życzenia nadesłał również w formie oficjalnego listu Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski.
 


Po części oficjalnej odbyło się wręczenie nagród pieniężnych wszystkim sołectwom, które przygotowały wieńce dożynkowe oraz odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Nadał je na wniosek Wójta Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę otrzymali: Elżbieta Kurzępa z Wólki Łabuńskiej, Maria Siek z Wólki Łabuńskiej, Janina Przyczyna z Majdanu Ruszowskiego, Zofia Uchacz z Majdanu Ruszowskiego, Małgorzata Grula z Łabuniek Pierwszych, Elżbieta Szopa z Łabuniek Pierwszych, Elżbieta Krukowska z Ruszowa, Piotr Skiba z Ruszowa, Robert Wałaszyk z Mocówki, Rafał Pokrywka z Łabuń-Reformy, Zbigniew Sokołowski z Barchaczowa oraz Zbigniew Kwiatkowski z Ruszowa-Kolonii.
 
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Zaczęła się od występu zespołu „Iskierki” z Łabuń, które obchodziło 10-lecie działalności. Po pokazach tanecznych na scenę wjechał tort, publiczność odśpiewała 100 lat. Dalsza część artystyczna to występy Kół Gospodyń Wiejskich z Wólki Łabuńskiej, Wierzbia, Łabuń, Barchaczowa oraz zespołu „Ogrodniczki” z Łabuniek Pierwszych i grupy „Grześki” z Ruszowa. Na łabuńskiej scenie publiczność rozgrzewała do zabawy również „Tomaszowska Kapela Podwórkowa” i zespół „Złoty Tabor” z Tomaszowa Lubelskiego. Dożynkową sceną zawładnęły również kobiety, które zaserwowały publiczności babskie show pt. „Modna Matka Polka Pracująca” zorganizowane z okazji Roku Praw Kobiet. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały m in. zawody, które niegdyś były przypisane tylko mężczyznom.  Tą część imprezy z dużą dawką humoru prowadziła Teresa Zwolan. W trakcie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na mix pierogów. Tą popularną polską potrawę przygotowało w różnych wariacjach smakowych osiem Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Łabunie. Podniebienia komisji podwórkowej podbiła Wólka Łabuńska, która zajęła pierwsze miejsce. Panie przygotowały pierogi z mięsem w kształcie sakiewek. Drugie miejsce zajął KGW Barchaczów za pierogi z dyni, a trzecie KGW Ruszów – za pierogi na słodko w kakaowym cieście w towarzystwie malin.
 
Na koniec łabuńskich dożynek sceną zawładnął zespół „Atut”, który przygrywał do tańca do późnych godzin wieczornych.
 

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok !