wtorek, 7 lipca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Benedykt, Cyryl

Polami, drogami, lasami… czyli prawie 7 km przygód

Ponad 120 – tyle osób wzięło udział w III Integracyjnej Grze Terenowej „Leśne Nowiny”. Rajd pieszy po raz pierwszy w historii zgromadził dzieci i dorosłych z trzech gmin powiatu zamojskiego. Jedenaście zgranych ekip przebyło drogami polnymi i zaułkami leśnymi 6,5 km, zdobywając na wyznaczonych bazach punkty.

Rajd odbył się w piątek, 7 czerwca. Jego trasa zaczynała się przy Izbie Muzealnej w Barchaczowie. Stąd drużyny wyruszyły na leśną przygodę. Dziewięć drużyn zgłosiło się ze szkół podstawowych w Łabuniach i Łabuńkach Pierwszych. Na rajd przybył też team ze Szkoły Podstawowej w Pniówku oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Komarowie-Osadzie. Na pięciu bazach miały za zadanie rozwiązać zagadki związane z kulturą romską oraz leśną florą i fauną. Były m.in. cygańskie wiersze, wróżby romskie, puzzle leśne, zabawa cygańska z rzucaniem jaj i quiz o gminie Łabunie. To wszystko działo się na bazach, na których można było spotkać cyganki, strażnika lasu i leśnego nauczyciela. Wszyscy, mimo ataku komarów i upalnej pogody dotarli szczęśliwie na metę. Była to ostatnia baza – świetlica w Mocówce. Na wszystkich czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek i domowe słodkie wypieki. Trzy pierwsze drużyny, które zdobyły najwięcej punktów, zgarnęły wejściówki do zamojskiego zoo. Dyplomy i nagrody wręczał wszystkim drużynom Wójt gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka. Nikt nie został z pustymi rękami. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz gadżety promocyjne z logo gminy Łabunie, do losowania których ustawiła się długa kolejka. To nie koniec leśnej przygody. Nowością w tym wydarzeniu jest konkurs fotograficzny. To kolejny etap rajdu. Drużyna, która zdaniem komisji konkursowej pstryknęła najlepsze fotki, zgarnie vouchery na paintball laserowy do Laser Factory w Zamościu.

Organizatorami rajdu byli: Wójt Gminy Łabunie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mocówce. Było też wielu współorganizatorów, bez których Leśne Nowiny mogłyby się nie odbyć. Podziękowania należą się zatem pozostałym KGW za upieczenie ciast, sołtysowi Mocówki – Adrianowi Waluchowi za pomoc w znakowaniu trasy, logistyczne zaopatrzenie w artykuły spożywcze oraz za przygotowanie ogniska, a także paniom z KGW Mocówka, KGW Barchaczów, KGW Łabuńki Pierwsze, KGW Majdan Ruszowski za wprowadzenie cygańskiego klimatu i obstawienie baz rajdu oraz OSP Łabunie za zabezpieczenie medyczne wydarzenia.

Poniżej prezentujemy wyniki z rajdu:
I miejsce – drużyna WTZ Komarów
II miejsce – Orły z Pniówka (SP Pniówek) i Leśne Ludki (SP Łabunie)
III miejsce – Słoneczna Drużyna (SP w Łabunie)

Pozostałe drużyny, które wzięły udział w rajdzie: Fenki (SP Łabuńki Pierwsze), Krasnoludki (SP Łabuńki Pierwsze), Wielka Trzynastka (SP Łabuńki Pierwsze), Urwisy (SP Łabunie), Łowcy Przygód (SP Łabuńki Pierwsze), Poszukiwacze Przygód (SP Łabunie), Family Bobo (SP Łabunie).