wtorek, 7 lipca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Benedykt, Cyryl

10 lat KGW Wierzbie

Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbiu ma już 10 lat. Okrągły jubileusz obchodziło w sobotę, 16 listopada. Wydarzenie odbyło się z udziałem zaproszonych gości i przyjaciół KGW.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od części oficjalnej. Przewodnicząca KGW Wierzbie – Monika Pokryszka przedstawiła krótki rys historyczny i historię działalności Koła. Były też życzenia pisane wierszem skierowane do jubilatów oraz prezenty. Te podarował m.in. Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Kuźma oraz Z-ca Przewodniczącego RG – Mariusz Kliza. Były to elementy wyposażenia do kuchni oraz pamiątkowy dyplom okolicznościowy. Wierzbianki usłyszały również 100 lat m. in. od radnego – Kazimierza Szali, sołtysa Wierzbia – Stanisława Pysia, kierownika Biblioteki Publicznej – Bogdana Szykuły, delegacji Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Łabunie i byłych członków Koła. Zgromadzeni mogli obejrzeć także prezentację multimedialną dokumentującą na zdjęciach wspomnienia z działalności Koła. Po części oficjalnej rozpoczęło się jubileuszowe przyjęcie, do którego przygrywał zespół Jagódki z Suchowoli Kolonii.

KGW Wierzbie powstało 26 listopada 2009 r. Jednak jego początki sięgają znacznie wcześniej. Z publikacji „Wierzbie od kuchni” wynika, że historia powstania Koła może sięgać lat ’80. Wówczas był to zespół śpiewaczy Zorza. Po latach przerwy KGW Wierzbie zostało reaktywowane. Jak można przeczytać w Kronice Koła, na pierwsze spotkanie założycielskie przybyło 18 pań. Wybrano zarząd, na którego czele stanęła Maria Mozoła, z-cą przewodniczącej została Urszula Pyś, sekretarzem – Agnieszka Kudyk, a skarbnikiem – Ewa Kudyk. Kronikarzem została Zdzisława Chmura. KGW Wierzbie przez cały okres działalności organizowało liczne wydarzenia dla mieszkańców gminy: opłatki, Noc Świętojańską, Andrzejki, imprezy sylwestrowe, Wieczory Kolęd Polskich czy Dzień Kobiet. KGW Wierzbie uczestniczyło także w Dożynkach Gminno-Parafialnych i w innych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w gminie Łabunie. KGW Wierzbie słynie z lokalnej potrawy: knyszy, która podbiła kubki smakowe podczas II Lubelskiego Kiermaszu Turystycznego. To pieczone pierogi z farszem smażonej cebuli, posypane kminkiem, sezamem i gruboziarnistą solą. KGW Wierzbie może również pochwalić się zdobytym w 2010 r. III miejscem w Gminie Łabunie, w plebiscycie Kroniki Tygodnia na najpopularniejsze na Zamojszczyźnie KGW i zespoły śpiewacze. Jednym z ważnych wydarzeń w historii działalności Koła było otwarcie w grudniu 2013 r. przebudowanej świetlicy. W ramach inwestycji zakupiono nowoczesne wyposażenie do kuchni oraz meble.