sobota, 12 września 2020 Dziś imieniny obchodzą: Radzimir, Gwidon

„Martysia” z podłabunieckiej Dąbrowy

Kilka dni temu do Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie trafiły cztery egzemplarze pachnącej jeszcze drukiem książki Marty Psui „Martysia. Opowiem Wam moją historię”. – Każda z dedykacją od serca dla bliskich, w tym jedna dla Czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie.

Książka zawiera ponad 300 stron wspomnień okraszonych dawnymi i współczesnymi zdjęciami z albumu rodzinnego.

Tytułowa „Martysia” to dziś ponad osiemdziesięcioletnia Pani. Od wielu lat na drugim końcu Polski, postanowiła – jak pisze – uwolnić się od smutnych i trudnych przeżyć z lat dziecięcych, które są ze mną całe życie.

Marta Psuja urodziła się w roku 1935, jako czwarta córka Józefy i Władysława Szykułów w małej i biednej miejscowości Dąbrowa w obecnej Gminie Łabunie. Tutaj przeżyła tragiczne wydarzenia II wojny światowej i trudny czas powojenny. W latach 50. wyprowadziła się z Dąbrowy. Trafiła do Sztumu, ok. 70 km od Gdańska. Ściągnęła później mamę i siostry. Całe życie pracowała jako krawcowa. Dziś ma czworo dzieci, dziewięcioro wnuków i troje prawnuków. Napisała książkę – wspomnienie tamtych tragicznych wydarzeń.

Lokalne społeczności mają to do siebie, że wszyscy wszystkich znają i…wszystko o wszystkich wiedzą. Czasem się to przydaje. Kilka dobrych lat temu podczas rozmowy z jedną z użytkowniczek biblioteki w Łabuniach w tejże instytucji, nawiązał się temat Jej przyjaciółki – rówieśnicy ze szkolnych lat. Chodziło o Martę Psuję wówczas jeszcze Szykułę. …Że spisuje wspomnienia, że pamięta rodzinną wieś, że ma potrzebę podzielenia się swoją historią. Owocem tej pierwszej rozmowy były kolejne – telefoniczne pracowników biblioteki w Łabuniach z Martą Psują.


Marta Psuja, „Martysia. Opowiem Wam moja historię”, Wydawca Kreativer Sp. z o.o., [Gdynia 2020], ss. 311.