wtorek, 7 lipca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Benedykt, Cyryl

Nowe miejsce do zwiedzania w gminie Łabunie

Mieszkańcy i turyści nas odwiedzający mogą zwiedzać nowe miejsce na turystycznej mapie gminy Łabunie. To Izba Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego w Łabuniach.

Izba została utworzona w zespole pałacowo-parkowym w Łabuniach. Zwiedzający przeniosą się w czasie. Obejrzą eksponaty, zdjęcia i dokumenty historyczne w trzech pomieszczeniach. Pierwsze zostało poświęcone Janowi Jakubowi Zamoyskiemu – budowniczemu pałacu, historii obecności Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi oraz rodzinie Szeptyckich, z której wywodzi się małżonka S. Starowieyskiego. Drugie pomieszczenie to gabinet Stanisława Starowieyskiego utrzymany w stylistyce lat 30 XX wieku. Trzecie pomieszczenie ukazuje działalność Starowieyskiego w Akcji Katolickiej, jego męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau i dokumentację zdjęciową z wprowadzenia relikwii.

Do zwiedzania jest także Izba Muzealna w Barchaczowie, doposażona niedawno w nowe eksponaty historyczne upamiętniające Bój o Wzgórze 256. Znajdują się w pomieszczeniu poświęconemu temu wydarzeniu. To co można nowego zobaczyć, to m. in. plansza żołnierza polskiego z czasów II wojny św. z opisem umundurowania, rękopisy a na zewnątrz – fotościanka przedstawiająca scenkę sytuacyjną żołnierzy polskich z wyciętymi fragmentami na robienie pamiątkowych zdjęć.

To wszystko zostało zrealizowane w ramach pozyskanego za pośrednictwem LGD Ziemia Zamojska dofinansowania unijnego z PROW 2014-2020 w wysokości 36 430 zł. Całość inwestycji to koszt 57 254,04 zł Reszta środków została wyłożona z gminnego budżetu.


Izba Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego

Izba Muzealna w Barchaczowie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020