Program Mój Prąd

Rusza druga edycja programu Mój Prąd! Jak złożyć wniosek online? Dla kogo dofinansowanie? Sprawdź, jak zaoszczędzić na rachunkach!

„Mój Prąd” to program, który umożliwi Polakom zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Wszystko za sprawą instalacji fotowoltaicznej, która pozyskuje energię słoneczną. Drugi nabór ruszył 13 stycznia 2020 roku. Oto zasady. Jak złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać dofinansowanie? Kto może się o nie starać? Czy można to zrobić ONLINE? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Ile pieniędzy można otrzymać? O tym m.in. przeczytasz w poniższym informatorze.

Mój Prąd 2020. Zasady i wnioski w 2. edycji programu

Program „Mój Prąd” to bezzwrotna pomoc w formie dotacji, z której skorzystać mogą osoby fizyczne, które przeznaczą pieniądze na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Wyprodukowany w ten sposób prąd, pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na rachunek za prąd pobierany do tej pory z sieci energetycznej. II edycja programu rozpoczęła się 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia 2020 roku.

Pierwszy nabór wniosków trwał od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku i okazał się sukcesem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 132 mln zł udzielając dofinansowanie do ponad 27 000 instalacji fotowoltaicznych.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które pozyskują energię elektryczną z promieni słonecznych. Najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach budynków. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane w panelach mają za zadanie zamienić energię słoneczną w elektryczną, w wyniku czego powstaje prąd stały. Następnie prąd trafia do inwertera solarnego, tzw. falownika, który przekształci prąd stały w prąd zmienny – taki który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Do zabezpieczenia instalacji potrzebne są urządzenia przeciwnapięciowe, które zapobiegać będą ewentualnym przepięciom i wyładowaniom elektrycznym.

Mój Prąd – Kto może otrzymać dofinansowanie?

Każda osoba fizyczna zainteresowana założeniem instalacji fotowoltaicznej może ubiegać się o dofinansowanie, które ma wpłynąć na zwiększenie ilości instalacji słonecznych na dachach polskich domów nawet o 200 tysięcy. Opłacalność fotowoltaiki wynika z niższych kosztów energii elektrycznej oraz – na co zwraca się coraz większą uwagę – ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Zespół urządzeń fotowoltaicznych jest systemem bezobsługowym, natomiast zbudowane z krzemu panele słoneczne posłużą długoterminowo, biorąc pod uwagę, że okres ich żywotności szacuje się na 25 lat. Ponadto fotowoltaika może znacznie przyczynić się do redukcji dwutlenku węgla. Szacuje się, że w związku z pierwszą edycją programu uzykano redukcję CO2 wynoszącą ok. 122 000 ton/rok.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać dofinansowanie w ramach programu “Mój Prąd”?

Dofinansowanie otrzymają osoby fizyczne, które zainstalują zespół urządzeń fotowoltaicznych (o mocy od 2 kW do 10 kW):

 • panele,
 • inwertery,
 • okablowanie,
 • urządzenia montażowe.

Ponadto dopłaty są przyznawane osobom, które opłaciły instalację paneli słonecznych po 23 lipca 2019 roku, kiedy to rozpoczęła się I edycja programu „Mój Prąd”. Istotne w tym przypadku jest potwierdzenie płatności, a konkretniej data (po 23.07) oraz potwierdzenie płatności. Jeśli instalacja została opłacona przed datą ogłoszenia projektu – dotacja nie zostanie przyznana.

Mój Prąd – Ile pieniędzy można otrzymać?

W ramach programu osoba fizyczna może otrzymać dotację pokrywającą do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5000 zł. Koszt montażu zespołu urządzeń pozyskujących energię elektryczną z promieni słonecznych sięga zazwyczaj ponad 10 000 zł.

Jak złożyć wniosek do programu Mój Prąd

O dopłatę można wnioskować korzystając z trzech rozwiązań:

 1. osobiste złożenie wniosku w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00
 2. przesłanie wniosku listownie lub kurierem na poniższy adres:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 1 02-673 Warszawa

 1. przesłanie wniosku elektronicznie za pośrednictwem zaufanego profilu (eGO) lub korzystając z e-dowodu wraz z czytnikiem NFC, który podłączony został do komputera.

Wniosek online do pobrania tutaj: www.gov.pl

W przypadku odręcznego wypełniania wniosku, formularze powinny być wypełniane drukowanymi literami, przy użyciu czarnego lub niebieskiego atramentu. Jest to wymóg, którego niespełnienie może wpłynąć na odrzucenie wniosku. Za datę zarejestrowania wniosku uważa się dzień wpływu pełnej dokumentacji w kancelarii NFOŚiGW. Nabór wniosków II edycji programu „Mój Prąd” potrwa do 18 grudnia 2020 roku. Każdy wniosek złożony po terminie zostanie automatycznie odrzucony.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku w ramach programu “Mój Prąd”?

Osoby zainteresowane dopłatą do instalacji fotowoltaicznej powinni do wniosku dołączyć następujące dokumenty:

 • 1) kopię faktury poświadczającej dostawę i montaż instalacji, na której znalazła się adnotacja „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”.
 • 2) dowód opłacenia faktury bądź oświadczenie zrealizowania zapłaty
 • 3) zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej (OSD), zarządzającego siecią, do której przyłączona została mikroinstalacja fotowoltaiczna, czyli potwierdzenie montażu licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy. Dokument ten musi być poświadczony pieczęcią dawnego zakładu energetycznego – wspomnianego OSD. Nie należy jednak mylić operatora siedzi ze sprzedawcą energii. Spośród największych OSD w naszym kraju wymienić można chociażby PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator czy Tauron Dystrybucja. Wzór zaświadczenia dostępny jest: TUTAJ
 • 4) podpisaną klauzulę informacyjną stworzoną dla wnioskodawców Programu priorytetowego „Mój Prąd” w związku z RODO.
 • 5) oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji, w przypadku gdy instalacja została zamontowana samodzielnie (przy założeniu posiadania wszelkich, niezbędnych kwalifikacji). Wzór oświadczenia o samodzielnym montażu tutaj: www.gov.pl

W celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji w związku z II edycją programu „Mój Prąd” dla wnioskodawców został przygotowany specjalny serwis internetowy: https://mojprad.gov.pl/, który – miejmy nadzieję – rozwieje ewentualne wątpliwości.

II edycja programu Mój Prąd – zgłoś wątpliwościPonadto dla zainteresowanych istnieją dedykowane skrzynki poczty elektronicznej, na których adres można wysyłać treść wątpliwości oraz zapytania dotyczące programu: mojprad@nfosigw.gov.pl – informacje o programie, np. jak złożyć wniosek, wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl – informacje o złożonych wnioskach i uzupełnionej dokumentacji.