Gmina Łabunie dla Niepodległej

Oddanie hołdu walczącym o niepodległość Polski w miejscach pamięci, nabożeństwo w intencji Ojczyzny z uroczystą akademią, warsztaty patriotyczne, przegląd pieśni patriotycznej. Tak w gminie Łabunie świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Łabunie – Elżbieta Kuźma w piątek, 10 listopada w miejscach pamięci złożyli wieńce i zapalili znicze w miejscach pamięci.  Jedno z nich znajduje się w Barchaczowie przy Izbie Muzealnej. To kapliczka upamiętniająca pomordowanych mieszkańców Barchaczowa 22 września 1939 r. Tegoroczne oddanie hołdu było połączone z podziękowaniami dla mieszkańców Barchaczowa, którzy na co dzień dbają o to miejsce pamięci, a ostatnio – w czynie społecznym – odnowili również kapliczkę przeprowadzając jej remont.  Wójt Gminy Łabunie i Przewodnicząca Rady Gminy podziękowali za wykonane prace Pani Marii Murmydłowskiej, Panu Stanisławowi Murmydłowskiemu, Pani Bogusławie Sołoducha oraz Panu Emialianowi Sołoducha.

Wiązanki zostały złożone również w innych miejscach pamięci na terenie gminy Łabunie: na cmentarzach: parafialnym w Łabuniach, wojennym w Łabuńkach Pierwszych, przy krzyżach w Łabuńkach Pierwszych i w Ruszowie upamiętniających zwycięską bitwę z bolszewikami, przy grobie Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łabuniach, kurhanie poległych w parku w Łabuniach, przy krzyżu w Barchaczowie, mogile nieznanego żołnierza w lesie barchaczowskim oraz  pomnikach w Bródku. Jeden z pomników, znajdujących się w Bródku został poddany gruntownej renowacji. Przeprowadzili ją w całości podopieczni i kadra z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Bródku. Odnowili elewację pomnika, cokół, ułożyli kostkę brukową oraz od podstaw wykonali i zamontowali drewniane ogrodzenie. Wójt Gminy – Mariusz Kukiełka oraz Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Kuźma podziękowali za odnowienie wspomnianego miejsca pamięci Panu Krzysztofowi Iwanko, Panu Leszkowi Fedakowi, Panu Dariuszowi Kosmali, Panu Stanisławowi Truskowi, Panu Stanisławowi Palonce oraz Panu Rolandowi Kuczmaszewskiemu.

Dalsza część obchodów odbyła się w dniach 11-12 listopada. W sobotę w kościele parafialnym w Łabuniach zostało odprawione nabożeństwo w intencji Ojczyzny połączone z uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łabuńkach Pierwszych. W nabożeństwie udział wzięła delegacja władz samorządowych: Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Kuźma, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Łabunie – Mariusz Kliza oraz dyrekcja szkół: Dyrektor ZSP w Łabuńkach Pierwszych – Halina Dybzińska, Wicedyrektor ZSP w Łabuniach – Roman Pulikowski. Podczas uroczystości obecne były także poczty sztandarowe: gminny, kombatanckie, strażackie i szkolne.

W niedzielę, 12 listopada w ramach trzeciego dnia obchodów Święta Niepodległości w gminie Łabunie odbył się również Przegląd Pieśni Żołnierskiej, Patriotycznej i Legionowej zorganizowany przez Wójta Gminy Łabunie – Mariusza Kukiełkę oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Barchaczowie. W świetlicy wiejskiej w Barchaczowie rozbrzmiewała muzyka patriotyczna w wykonaniu: Gminnego Chóru Konsonans pod kierunkiem Pani Agnieszki Brylewicz, KGW Łabunie, KGW Barchaczów, Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Śmiechy” pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kubackiej z ZSP w Łabuniach, Pani Bożeny Wróblewskiej, Pana Stanisława Bocia, Kapeli Grześki, Leny Helman, Krzysztofa Niemczyckiego, Igora Burdzego, Leny Gromek, Pani Barbary Flak, Duetu: Pani Katarzyny Maciejewskiej z córką – Aleksandrą Maciejewską oraz Amelii Maciejewskiej.

Tego dnia odbyły się również Gminne Warsztaty Patriotyczne organizowane przez Wójta Gminy Łabunie – Mariusza Kukiełkę. Czterdzieścioro dzieci z gminy Łabunie wzięło udział w Domu Kultury w Łabuniach w chemicznych pokazach i warsztatach. Przez pierwszą godzinę uczestnicy usłyszeli ciekawostki związane z największymi polskimi naukowcami oraz obejrzeli pokazy chemiczne. Druga godzina warsztatów to praca z odczynnikami chemicznymi. Dzieci i młodzież stworzyli w probówce flagę biało-czerwoną. Były też wybuchy z piany w barwach polskiej flagi. Warsztaty przeprowadziła firma MiniLAB Malwina Garbacz.